abla-fav

aysegulcoruhlu.com dan May 22,2024 tarihinde print edilmistir.

Herkes Tarafından Merak Edilen: Kilo Almanın Nedenleri Neler?

ayşegül coruhlu hakkında

Dr. Ayşegül Çoruhlu

Cellular Longevity
Circadian Health
Reverse Aging
Longevity

Diğer Makalelerim

2030 Yılında Yaşlanma Duracak mı?
Longevity nedir?
Yemekten sonra neden uykulu hissederiz? Cevap: orexin.

blank

Öncelikle konuya şöyle bir soruyla başlamak istiyorum, neden “diyet” içecekler şekersiz ve kalorisiz olduğu halde bize kilo aldırır? Demek ki kilonun kaloriden bağımsız sebepleri de olmalı. Zaten kalori hesaplarına dalıp kilo meselesinin özünden bir hayli uzaklaştık. Oysaki yukarıda verdiğim küçük örnek bile gösteriyor ki kilo almanın tek sebebi fazla yemek değil.

Kilo Almanın Tek Sebebi Fazla Yemek Değil!

Hepimiz kilo almamızın nedenini fazladan yediğimiz bir çikolataya ya da pizzaya bağlasak da vücudumuzda süreçler, her zaman bu şekilde işlemiyor. Elbette ki fazla miktarda yediğimizde her şey vücudumuzda depolanır. En çok kaloriyi yağın içine hapsedebildiğimiz için de yağ olarak depolanırlar. Ama şunu belirtmek isterim ki yağ depolarının içinde sadece yağ bulunmaz. Çünkü yağın depolanırken geçirdiği biyokimyasal işlemde içine asitler de bulunur. Yani yağ depoları aynı zamanda vücudun istemediği asitlere de ev sahipliği yapar.

Vücutta Biriken Asit Kilo Almamıza Neden Olur

blank

Şimdi gelelim sadece “Kilo vermek istiyorum” diyenleri değil, herkesi ilgilendiren bir konuya. Vücudumuzda biriken asitler, kilo vermemizi oldukça zorlaştırır. Bunun en büyük nedeni, asitli bir bünyenin depolanmış yağlarını yakmaz istememesidir. Çünkü onları enerjiye çevirirken daha fazla asit artıklar ortaya çıkar. Böylelikle kilo almak da kaçınılmaz olur.

Şöyle düşünelim, bir hayvanın iç yağını yemek sağlıklı değildir çünkü doymuş yağdır ve ondan enerji elde ederken bu tür yağ vücuda zarar verir. Basenlerimizdeki yağlar da doymuş yağlardan oluşur. Neden bunları enerjiye çevirmek vücudun işine gelsin ki?

Ama alkali beslenme ile o yağlardan gelecek asitlenmeyi vücut kolayca nötralize edilebilir. Yani, artık bu yağları enerji için kullanmak onun da işine gelir.