abla-fav

aysegulcoruhlu.com dan May 24,2024 tarihinde print edilmistir.

Akşam Yemeği Ne Zaman Yenmeli ve Nasıl Yemekler Tercih Edilmeli?

ayşegül coruhlu hakkında

Dr. Ayşegül Çoruhlu

Cellular Longevity
Circadian Health
Reverse Aging
Longevity

Diğer Makalelerim

2030 Yılında Yaşlanma Duracak mı?
Longevity nedir?
Yemekten sonra neden uykulu hissederiz? Cevap: orexin.

Akşam Yemeği Ne Zaman Yenmeli ve Nasıl Yemekler Tercih Edilmeli?

 Anti-aging çalışmalarıyla öne çıkan bir uzman hekim olarak söylemeliyim ki akşam yemeği seçimi genç sağlıklı kalmak için çok önemli. Çünkü Büyüme Hormonu gençlik hormunudur ve uykuda salınır. Akşam yemeği sebebiyle ortaya çıkan insülin, Büyüme Hormonu’nun yararlı etkilerini azaltır. Bu nedenle de akşam yemeği tercih ederken yiyeceklerin içeriklerine dikkat etmemiz gerekir. Peki, akşam yemeğinde ne tarz yemekler tercih edilmeli ve ne zaman yemeli? Bu soruların cevaplarını sizin için açıklıyorum.

blank

Akşam Yemeğinde Karbonhidrattan Uzak Durun

Akşam yemeği, diyet bağlantısı her dönem tartışılan bir konu. “Akşam yemeği yemek zararlı mı?”, “Akşam yemeği yememek zayıflatır mı?”, “Akşam yenebilecek hafif yemekler neler?” gibi sorular insanların kafasını fazlasıyla karıştırıyor. Ben, akşam yemeğini direkt olarak suçlamadan önce bu işin mantığını güzelce kavramamız gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de vücudun işleyişini anlamamız şart. Örneğin; vücudun yemekte aldığı enerjiyi yağa çevirmemesi için akşam yemeğinde karbonhidrat tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Buna dikkat ettiğiniz takdirde, insülin ortaya çıkmaz.

Akşam yemeği karbonhidrat ağırlıklı olduğunda ise, insülin bunu bir an önce kullanıp ortadan kaldırmak ister. Çünkü vücudun uykuya hazır olacağı saatlere az kalmıştır ve yediğiniz yemek bu yüzden direkt olarak yağa çevrilir.

Akşam Yemeği Yememek Doğru mu?

Biyolojik saate göre vücudun uyku saati 11’dir. Bu saatte uyku hormonu Melatonin salınır ve arkasından Büyüme Hormonu seviyesi artar. İdeali bu saatten 5 saat önce yemek yeme işinin tamamen bitirilmesidir. Bu da akşam yemeğinin saat 18:00’de yenmesi anlamına gelir.

Pratikte, 11:00’de uyumak veya akşam 18:00 yemek yemek çok mümkün olmaz. Ama en azından akşam yemeğinde karbonhidrat almayarak insüline iş çıkarmayabiliriz. Örneğin; akşam yemeği yemek için geç kaldığınızı düşünüyorsanız ve karnınız çok açsa salata çeşitlerine yönelebilirsiniz. Aksi halde, akşam yemeğindeki karbonhidrat enerjisini yok etmek isteyen insulin, onu uzak depolara gönderecek vakti olmadığına kanaat getirir ve yakına karın bölgesindeki organların etrafına depolar. Aynı sebeplerden gece yemek yemek de kesinlikle önerilmez.

Kısacası, günün her öğünü çok önemli olsa da uykunuza en yakın olan akşam yemeği saatini ve içeriğini çok daha titizlikle seçmelisiniz.